Koktajle ze szpinakiem – powody dla których warto je pić.

News

Zielony koktajl to olbrzymia porcja witamin i składników mineralnych, zastępująca jedną z 5 zalecanych porcji warzyw i owoców, jakie powinniśmy jeść każdego dnia. Pijmy więc koktajle każdego dnia, mieszając składniki, co zapewni nam witalność i ochronę zdrowia przed wieloma chorobami.

Szpinak jest jedną z roślin najczęściej używanych w przygotowaniu zielonych koktajli, a jeśli ktoś jeszcze nie przekonał się do zalet i wspaniałych właściwości odżywczych koktajli ze szpinaku, to poniżej postaramy się przytoczyć kilka najważniejszych powodów, dlaczego warto pić napoje przygotowane z jego udziałem.

1. Bogactwo błonnika – szpinak jest niezwykle bogatym źródłem błonnika, który wspomaga pracę naszego układu pokarmowego. Jedna porcja koktajlu szpinakowego zawiera blisko 3 g tego cennego składnika, zatem jest pożądanym elementem diety każdej osoby która walczy z otyłością. Koktajl ze szpinaku może zastąpić przekąskę między posiłkami lub też podwieczorek, ponieważ zawiera niewielka ilość kalorii. 

2. Źródło witaminy K – jednak szklanka koktajlu szpinakowego zawiera więcej witaminy K niż wynosi jej dzienna zalecana dawka, co stawia szpinak w pierwszym rzędzie rośli wspomagających prawidłową krzepliwość krwi. Niedobory witaminy K prowadzą do nadmiernego krwawienia, trudnościami w gojeniu się ran oraz szybkim tworzeniu się siniaków na całym ciele. Ponadto witamina K uczestniczy w procesie wchłaniania się wapnia, czyli bezpośrednio wpływa na stan naszego uzębienia oraz kości.

3. Porcja koktajlu szpinakowego zawiera około 28 kcal i niewiele tłuszczu, więc polecana jest przez wszystkich dietetyków przy tworzeniu zdrowej i zbilansowanej diety odchudzającej. Szpinak zawiera oprócz witaminy K, także witaminy A,C,E, wit. z grupy B oraz szereg minerałów, więc stanowi cenne źródło składników odżywczych.

witaminy zawarte w koktajlach 4. W szpinaku jest znacząca ilość manganu, czyli minerału wpływającego pozytywnie na nasz układ nerwowy i energię witalną. Mangan jest niezbędny do pracy mózgu i komórek nerwowych, a jego brak przyczynia się do wzrostu poziomu stresu, brakiem energii i nadmiernego zmęczenia, zatem jeśli dostarczymy go w odpowiedniej ilości zapewniamy sobie dobry humor i witalność. Mangan chroni także przed chorobami nowotworowymi, więc jest bardzo cennym minerałem dla naszego organizmu.

5. Jeśli pijemy zielony koktajl szpinakowy, dostarczymy sobie sporej dawki witaminy A, która bezpośrednio działa na nasz narząd wzorku. Zapewniając odpowiedni poziom wit. A, chronimy nasze oczy przed chorobami, wzmacniamy nasz system immunologiczny, a także poprawiamy wygląd skóry.